Aksertepe, Laka

Pazartesi, Ağustos 14, 2023

Bayraklı sırtlarında Felswarte ile belgelemeye başladığım Eski İzmir’in kale yerleşimi ve gözetleme noktalarına Bornova’nın Laka mahallesi sınırları içerisinde yer alan Aksertepe ya da Asartepe olarak anılan tepe ile devam ediyoruz. Laka, kimilerine göre Bayraklı’ya ismini veren Bayrak Dede mezarının da bulunduğu tepe ile Laka Deresi’nin aktığı vadi arasında, Anadolu’ya göçen Türklerin ilk yerleşim alanlarından biri. Şimdilerde belki civarındaki taş ocakları sebebiyle sanayi tesislerinin yoğunluğunu görseniz de asıl geçim kaynağı hayvancılık. Vadinin kuzeyine doğru gittikçe hayvan damları artıyor.

Laka’nın tam merkezinde bulunan Aksertepe, Yamanlar Dağı’nın güneyinde bulunan diğer kale ve gözetleme yerlerinin aksine doğuda Belkahve geçidinden Smyrna’ya ulaşan yolu gözetleyen konumda. Mekan üzerindeki çalışmalardan edinilen bilgilere göre, tepe zirvesinde 20×20 metre ölçülerinde bir alan ve bu alanın bir metre kalınlığında sur duvarı ile çevrili olduğu belirtilmiş. Tepe üzerinde dolaşırken milattan önce 4. yüzyıla tarihlendirilmiş dağınık keramik ve amfora parçalarıyla birlikte özellikle doğu tarafta sur kalıntıların bir kısmına rastladım. 

Aksertepe, Smyrna’ya doğudan gelen yola hakim olmakla beraber, batıdan gelen yolu gözetleyen Büyük Kale ve Çoban Pınarı’nın görüş alanında olduğu için muhtemelen döneminde stratejik bir gözetleme yeriydi.

Kaynak: Arkaik ve Klâsik Dönem’de Smyrna’nın Dış Savunması Üzerine Gözlemler – Ersin Doğer, İsmail Gezgin – 1998

1 Yorum on “Aksertepe, Laka”

Yorum Ekle