Burgaz’daki İşlikler

Cuma, Haziran 30, 2023

Zeytinyağı ve şarap Akdeniz’de kurulmuş kentlerin ekonomisine önemli ivmeler kazandırmış iki ürün. Datça’nın Burgaz mevkiinde, Palaia’dan birkaç kilometre uzaklıkta Helenistik döneme ait, oldukça iyi korunmuş işlik kalıntılarına rastladım.

İlk kez 1952 yılında İngilizler tarafından keşfedilen bu işliklerin o dönemde zeytinyağı üretimine ait olduğu düşünülmüş. Üretim tarzı birbirine çok yakın olan zeytinyağı ve şarap tartışması büyümeden, karbonlaşmış üzüm tanelerinin ortaya çıkmasıyla buranın bir şarap imalathanesine ait olduğu anlaşılmış.

Sahil kısmında etrafındaki toprağın deniz tarafından aşınmasıyla ortaya çıkmış, içi sıvalı yuvarlak antik depolar ve işlikten bu depolara sıvı taşıyan kanallar hala duruyor. Aynı sahilin doğu-batı kısmında iskele kalıntısı olabilecek duvarlar denize doğru uzanıyor. Üretilen mamüller muhtemelen buradan teknelere yüklenip Knidos’a, oradan da dış pazarlara gönderiliyordu.

Kaynak: Burgaz yerleşimindeki M.Ö. 4.-3. yüzyıl zeytinyağı ve şarap atölyeleri üzerine değerlendirmeler – Numan Tuna, Nadire Atıcı, İlham Sakarya – 2008

Yorum Ekle