Çamaltı Tuzlası

Salı, Haziran 20, 2023

İzmir Kuş Cenneti’ne giderken deniz tarafında uzaklarda etrafı ağaçlarla kaplı büyük bir yapı dikkatinizi çeker. CRF’yi aldığım ilk yıllarda araziden geçerek buraya ulaşma dürtüsüyle, bir pazar sabahı kestirme bir rotadan yola koyuldum. Daha yolun yarısına bile gelemeden devasa çoban köpeklerinin etrafımı sarmasıyla ilk off-road deneyimimi yaşayarak geri döndüm, etrafta önceden dikkat etmediğim çok sayıda ağıl vardı.

Başka bir gün, bu ağıllardan uzakta rota çıkarıp tekrar yola çıktım. Bu seferde yükselen deniz, etraftaki su kanallarını taşırdığı için arazide ilerleyemedim. Neredeyse bir sene sonra şans yaver gitti, nihayet bu tesise ulaştım. Muhtemelen özelleştirme öncesinde beri atıl durumda bulunan Tekel Çamaltı Tuzlası’nı, helikopter pisti olarak işaretlenmiş alandan başlayarak gezdim ve fotoğrafladım.

Milattan önce 250-300 yıllarından itibaren kıyıda biriken tuzların ilkel yöntemlerle toplanarak işlendiği Çamaltı Tuzlası, ilk kez Makedonyalılar tarafından kullanılmış. Tuzla, 1671-72 yılları arasında Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Tuzla-i Melemeniye olarak kayıtlara geçmiş. İlk olarak 1863 yılında İtalyanlar tarafından modernleştirilen tesis 1902 yılında Gediz Nehri’nin taşması nedeniyle tekrar inşa edilmiş, Cumhuriyet Dönemi’nde Tekel Bakanlığı’na bağlanmış. Çamaltı Tuzlası, son dönemi olan 1983-2009 yılları arasında Tekel Genel Müdürlüğü tarafından işletilmişti.

Yorum Ekle